Od kilku miesięcy jestem mieszkańcem Gdyni. To za krótko, aby stwierdzić, że w Gdyni mieszka się dobrze albo źle, ale wystarczająco długo, żeby z pozycji aktywnego czytelnika  próbować ocenić działanie lokalnej biblioteki publicznej.

Czytaj dalej...

W sobotę, 13. września, uczestniczyłem w debacie zorganizowanej przez Krytykę Polityczną w Trójmieście. Spotkanie pod tytułem: “Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce - lokatorzy, turyści, imigranci?” było pokłosiem wydarzeń z początku sierpnia, kiedy decyzją lokalnych władz rodzina rumuńskich Romów, mieszkająca w Jelitkowie, została wyrzucona ze swojego domu zlokalizowanego na terenie dawnych ogródków działkowych. Sprawa była wielokrotnie opisywana, nie będę więc przybliżał samego zdarzenia.

Czytaj dalej...

Usłyszeliśmy niedawno, że Facebook prowadzi badania na swoich użytkownikach. W styczniu 2012 roku dwóch naukowców z Cornell University i University of California oraz pracownicy Facebooka zrealizowali na grupie 700 tysięcy fejsbukowiczów eksperyment. Na czym badanie polegało? Najkrócej mówiąc, chodziło o to, aby zobaczyć, czy użytkownicy Facebooka mogą się zarazić czyimiś emocjami. Badanych podzielono na tych, którym ograniczono dostęp do treści o zabarwieniu pozytywnym i na tych, którym informacji o charakterze negatywnym aplikowano mniej. Pierwsza grupa zaczęła reagować wysyłając więcej negatywnych komunikatów, druga grupa publikowała więcej treści pozytywnych.

Czytaj dalej...

Miałem przyjemność uczestniczyć w środę w premierowym pokazie filmu „#chicagoGirl – Facebookowa rewolucja”. Dokument przedstawia losy młodej Syryjki mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, koordynującej za pomocą mediów społecznościowych działaniami syryjskich rewolucjonistów. Film to wyrazisty, czasami drastyczny obraz sprzeciwu wobec dyktatury Baszszara al-Assada. Dokument, a zwłaszcza dyskusja po pokazie dotyczyły głównie problematyki emigracyjnej, mnie jednak szczególnie zainteresował charakter, a właściwie ewolucja oporu stawianego reżimowi przez bohaterów filmu.

Czytaj dalej...

Serwis Down Detector, zbierający z różnych źródeł statusy o awariach w cyfrowym świecie, informował dzisiaj, że Facebook nie działa. Od 18.00 do 19.30 polskiego czasu problemy związane z działaniem Facebooka zgłaszali mieszkańcy Brazylii, Belgii, Holandii, Niemiec, również Polacy. To oczywiście nie pierwsza przerwa w działaniu serwisu Zuckerberga, i nie pierwszy - jedyny powód, aby zadać pytanie co by było, gdyby Facebooka nie było?

Czytaj dalej...

Kilka dni temu Uniwersytet Gdański uruchomił nowy, "domowy" serwis WWW. Chciałoby się powiedzieć - lepiej późno niż wcale, bo po latach przyglądania się i korzystania ze strony, która przypominała serwis prowincjonalnej szkoły podstawowej, a nie największej uczelni w regionie (choć znam projekty szkół powszechnych, których stylistyka i funkcjonalność biły na głowę prężącego muskuły giganta z Bażyńskiego), przyjemniej jest odwiedzić rodzime miejsce w sieci, o którym chciałoby się powiedzieć, że będzie kiedyś portalem edukacyjnym.

Czytaj dalej...

Ogromnie się cieszę. Zaproszenie do publikowania na platformie blogowej Radia Gdańsk to dla mnie wielki zaszczyt. Nie tylko dlatego, że będę miał przyjemność pisania w doskonałym towarzystwie: Aleksandra Kobielak, Włodzimierz Raszkiewicz, Włodzimierz Machnikowski, Robert Biedroń, Arkadiusz Hronowski - to tylko kilka nazwisk, postaci które będą współtworzyły tę przestrzeń. Zaproszenie traktuję jako wyjątkowe również z uwagi na możliwość prezentowania tego, co robię i o czym myślę na regionalnym, rodzimym terenie.

Czytaj dalej...